Timing First, LLC - Contractor License                     HY-TEK's Meet Manager
                         Medina XC Festival - 10/7/2017                          
                               www.timingfirst.com                               
                              Last Completed Event                               
 
Event 6  Boys 5k Run CC D2-3 Race
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
Division 2 Results 5000 Run                                                      
  1 Schultz, Russell          12 Black River           16:14.25    1             
  2 Hershberger, Colvin       11 Claymont              17:26.61    2             
  3 Vaughan, Tristan          12 Cloverleaf            17:32.02    3             
  4 Vogt-Shields, Gus         12 Buckeye               17:34.63    4             
  5 Smith, Blake              10 Willard               17:49.23    5             
  6 Gucker, Max               10 Cloverleaf            17:55.00    6             
  7 Chudzinski, Kyle          11 Cloverleaf            18:00.73    7             
  8 Bailey, Nick              11 Cloverleaf            18:06.57    8             
  9 Vickerts, Brady           11 Buckeye               18:22.71    9             
 10 Schuler, Nick             11 Holy Name             18:25.41   10             
 11 Butas, Morgan             12 Buckeye               18:28.69   11             
 12 Derhammer, Alex           10 Cloverleaf            18:31.09   12             
 13 Stepp, Frank              11 Cloverleaf            18:39.29   13             
 14 Ortega, Estevan           12 Cloverleaf            18:42.68   14             
 15 Keaton, Zack              11 Willard               18:43.45   15             
 16 Wadley, Keith             11 Holy Name             18:45.86   16             
 17 Gillmor, Justin           11 Willard               18:49.13   17             
 18 Cofer, Nathan             12 Willard               18:52.02   18             
 19 Tucker, Jerome            12 Claymont              18:52.53   19             
 20 Oppedisano, Anthony       12 Holy Name             18:53.32   20             
 21 Petek, Alek                9 Buckeye               19:09.49   21             
 22 Slone, Ethan               9 Willard               19:14.57   22             
 23 Schaffer, Landon          10 Willard               19:23.60   23             
 24 King, Ryan                11 Manchester            19:27.41   24             
 25 McCormick, Liam           11 Holy Name             19:35.50   25             
 26 Brandt, Sam               11 Cloverleaf            19:38.22                  
 27 Scandlon, Nick            12 Buckeye               19:44.29   26             
 28 Lopez, Juan                9 Willard               19:46.62   27             
 29 DeVito, Simon             10 Holy Name             19:50.03   28             
 30 Bauer, Nick               10 Willard               19:58.14                  
 31 West, Dillon              12 Cloverleaf            20:02.64                  
 32 Ferguson, Riley           11 Manchester            20:05.82   29             
 33 Szklarz, Jack              9 Cloverleaf            20:06.71                  
 34 Murphy, Luke              12 Holy Name             20:09.55   30             
 35 Hawley, Zach              12 Black River           20:12.19   31             
 36 Rupert, Trenton            9 Willard               20:18.47                  
 37 McLean, Devon             10 Black River           20:20.99   32             
 38 Veauthier, Nick           10 Holy Name             20:22.05   33             
 39 Schafer, Tim              10 Holy Name             20:26.17                  
 40 Ventouris, Matt           11 Buckeye               20:36.49   34             
 41 Stemple, Isaiah           09 Claymont              20:39.89   35             
 42 Stephens, Aaron            9 Willard               20:40.20                  
 43 Gerdeman, Caleb           11 Buckeye               20:40.41   36             
 44 Zeigler, Nick             11 Cloverleaf            20:45.06                  
 45 Lane, Bryce               12 Holy Name             20:45.62                  
 46 Mesko, Shane              11 Black River           20:48.92   37             
 47 Van Niel, Luke            12 Holy Name             20:49.39                  
 48 Gray, Dallas              11 Buchtel               20:54.22                  
 49 Smith, Spencer             9 Black River           21:01.60   38             
 50 Fulop, Luke               12 Holy Name             21:01.99                  
 51 Curry, Patrick            10 Holy Name             21:03.43                  
 52 Demagall, Alex            11 Buckeye               21:04.58                  
 53 Meisner, Hayden            9 Willard               21:04.98                  
 54 Steppenbacker, Ryan        9 Buckeye               21:08.02                  
 55 Villers, Noah             10 Manchester            21:15.63   39             
 56 Fulop, Ben                10 Holy Name             21:18.34                  
 57 Casada, Alex               9 Buckeye               21:23.27                  
 58 McLoughlin, Kevin         10 Holy Name             21:24.32                  
 59 Hartsel, Cooper            9 Cloverleaf            21:34.55                  
 60 Kurtz, Joey               10 Cloverleaf            21:44.03                  
 61 Rankin, Gauge             10 Claymont              21:44.90   40             
 62 Neitenbach, Nick           9 Buckeye               21:56.28                  
 63 Curry, Bryan              10 Holy Name             22:00.70                  
 64 Norton, Anthony           10 Cloverleaf            22:01.28                  
 65 Hassan, James             11 Manchester            22:09.08   41             
 66 Eckhardt, Joe             12 Buckeye               22:10.55                  
 67 Conrad, Nate               9 Black River           22:10.67   42             
 68 Kuntz, Devon              12 Black River           22:16.06   43             
 69 Gray, Ryan                10 Holy Name             22:20.55                  
 70 Haynes, Joshua            12 Willard               22:23.82                  
 71 Pratt, Isaac              11 Buckeye               22:26.90                  
 72 Grissom, Matt             11 Cloverleaf            22:34.11                  
 73 Stoner, Scott             10 Cloverleaf            22:34.88                  
 74 Grabowski, Alec           11 Cloverleaf            22:55.44                  
 75 Scalfano, Brian           12 Holy Name             22:59.65                  
 76 Oliver, Sam               11 Buckeye               23:08.17                  
 77 Hatgas, Matt               9 Holy Name             23:13.43                  
 78 Gynn, Asa                 11 Cloverleaf            23:19.84                  
 79 Bell, Chris               10 Holy Name             23:32.79                  
 80 Marton, Casey              9 Holy Name             23:42.18                  
 81 Chudzinski, Kevin         11 Cloverleaf            23:46.00                  
 82 Daniels, Ben              11 Cloverleaf            24:08.50                  
 83 Csank, Jason               9 Holy Name             24:25.61                  
 84 Presutto, Nic             10 Manchester            24:27.20   44             
 85 Foresman, Seth             9 Willard               24:46.36                  
 86 Vasel, Andrew             10 Cloverleaf            24:51.88                  
 87 Reed, Charlie             11 Cloverleaf            24:51.99                  
 88 Whitman, Luke             10 Claymont              25:28.05   45             
 89 Price, Carlyle            10 Buchtel               26:09.61                  
 90 Parrish, Kaleb            10 Claymont              27:23.11   46             
 91 Beard, Joe                11 Black River           28:12.16                  
 92 Kozik, Will               11 Black River           29:07.49                  
 93 Patriski, Evan            12 Holy Name             29:19.89                  
 94 Brantley, Nathaniel       11 Black River           43:44.86                  
Division 3 Results 5000 Run                                                      
  1 Roberts, Drew             11 Mapleton              16:21.56    1             
  2 Kopchak, Kris             12 Mapleton              17:23.93    2             
  3 Pettegrew, Matt           10 Columbia              17:41.98    3             
  4 Duffy, Grant              12 Open Door Christian   17:46.58    4             
  5 Paulus, Jett              11 Rootstown             17:59.02    5             
  6 Swazey, Travis            11 Mapleton              18:00.07    6             
  7 Bluso, Sammy              12 Western Res.          18:05.08    7             
  8 Krese, Matt                9 Elyria Cath.          18:21.08    8             
  9 Barshel, Logan            12 Stritch Catholic      18:24.00    9             
 10 LeFever, Beau             11 Mapleton              18:28.20   10             
 11 Swartz, Jared             10 Columbia              18:33.61   11             
 12 Borbely, Kyle             12 Rootstown             18:37.33   12             
 13 Williams, Roger           11 Rootstown             18:38.75   13             
 14 Piscitani, Evan            9 Rootstown             18:42.33   14             
 15 Huff, Brock                9 Mapleton              18:50.01   15             
 16 Wells, Nick               10 Elyria Cath.          18:52.51   16             
 17 Davis, Sasha              12 Western Res.          18:59.93   17             
 18 Di Tirro, Sam             12 Rootstown             19:15.70   18             
 19 Kane, Sheldon             11 Mapleton              19:19.02   19             
 20 Lin, Jay                  11 Open Door Christian   19:20.01   20             
 21 Steinlechner, Alex        11 Rootstown             19:29.09   21             
 22 Burnside, Jeremy          12 Oberlin               19:46.48   22             
 23 Downing, Will             11 Western Res.          19:47.45   23             
 24 Barta, Brian              10 Columbia              19:49.31   24             
 25 Theile, Kevin              9 Elyria Cath.          19:51.22   25             
 26 Flinner, Nick              9 Open Door Christian   19:52.08   26             
 27 Prill, Matt               11 Lake Ridge Acad.      19:56.99                  
 28 Edwards, Caleb             9 Rootstown             19:57.76   27             
 29 Noble, Bruce              11 Open Door Christian   19:59.36   28             
 30 Sedlak, Chris             11 Elyria Cath.          19:59.47   29             
 31 Olson, Wesley             11 Rootstown             20:00.51                  
 32 Corrigan, Jeff            10 Columbia              20:02.05   30             
 33 Palmer, Rhett             10 Columbia              20:08.04   31             
 34 Vogt, Joshua              11 Rootstown             20:13.76                  
 35 Barta, Kevin              10 Columbia              20:14.14   32             
 36 Dobbins, Gavin             9 Open Door Christian   20:14.20   33             
 37 Daniel, Caleb             11 Open Door Christian   20:14.33   34             
 38 Bick, Jaxson              11 Western Res.          20:20.26   35             
 39 Zsigray, Jackson          10 Elyria Cath.          20:24.35   36             
 40 Rusnak, Connor            11 Open Door Christian   20:29.74   37             
 41 Brown, Matt                9 Rootstown             20:39.65                  
 42 Garrity, Colin             9 Elyria Cath.          20:44.21   38             
 43 DeBolt, Aidan              9 Elyria Cath.          20:44.33   39             
 44 Zeinert, Zakary            9 Columbia              20:44.40   40             
 45 Treble, Kai               12 Western Res.          20:46.70   41             
 46 Mundy, Quentin            11 Western Res.          20:51.57   42             
 47 Corrochano Garrote, Rodi  11 Mapleton              20:54.67   43             
 48 Boehm, Matt                9 Elyria Cath.          21:06.77                  
 49 Reddix, Anthony           12 Mapleton              21:13.80                  
 50 Kelling, James            12 Elyria Cath.          21:13.93                  
 51 Walker, Tyler             11 Elyria Cath.          21:15.18                  
 52 Chapadia, Chris            9 Lake Ridge Acad.      21:17.47                  
 53 Gonzalez, Jullian         10 Elyria Cath.          21:17.76                  
 54 Sheets, Caleb             10 Open Door Christian   21:19.53                  
 55 Bloom, Matthew            11 Western Res.          21:21.03   44             
 56 Elbert, Joe               10 Elyria Cath.          21:25.21                  
 57 Horvath, Josh             11 Elyria Cath.          21:33.60                  
 58 Podnar, Bradyn            12 Western Res.          21:34.88                  
 59 Gessner, Jacob             9 Loudonville           21:35.48                  
 60 Hoang, Kevin              11 Elyria Cath.          21:40.22                  
 61 Morlock, Josh             10 Columbia              21:42.96                  
 62 Vayda, Nik                11 Oberlin               21:45.90   45             
 63 Hochstettler, Raif        10 Mapleton              21:46.54                  
 64 Barrett, Raymond          10 Western Res.          21:52.12                  
 65 Page, Kris                12 Stritch Catholic      21:54.98   46             
 66 Abram, Mitchel             9 Open Door Christian   21:58.63                  
 67 Burton, Lamon              9 Stritch Catholic      22:00.47   47             
 68 Ryu, Hyun                 10 Western Res.          22:01.57                  
 69 Grossman, Jacob           10 Western Res.          22:02.14                  
 70 Snell, Logan              12 Western Res.          22:05.69                  
 71 Rhodes, Seth              10 Loudonville           22:12.74                  
 72 Garibotti, Sergio          9 Columbia              22:16.48                  
 73 Razynski, Josh             9 Mapleton              22:17.51                  
 74 Ingram, Jackson           12 Rootstown             22:20.59                  
 75 Sisley, Jared             11 Rootstown             22:21.93                  
 76 Ziegelmeyer, Nick         11 Elyria Cath.          22:38.10                  
 77 Germann, Jacob             9 Rootstown             22:39.53                  
 78 Sanders, Collin            9 Mapleton              22:52.92                  
 79 Fritz, Mattias            10 Oberlin               23:01.12   48             
 80 Loescher, Bailey           9 Open Door Christian   23:01.35                  
 81 Garmon, Kellen            10 Stritch Catholic      23:16.27   49             
 82 Psenicka, Luke             9 Lake Ridge Acad.      23:17.75                  
 83 Stapin, Ryan              11 Rootstown             23:30.17                  
 84 Inglis, Ewan              10 Oberlin               23:41.08   50             
 85 Yost, Collin              12 Stritch Catholic      23:58.74   51             
 86 Cayton, Ethan             10 Lake Ridge Acad.      24:00.57                  
 87 Campanelli, Peter         12 Western Res.          24:02.20                  
 88 Byron-Dixon, Cannon       12 Oberlin               24:18.07   52             
 89 Li, Yunze                 10 Western Res.          24:32.55                  
 90 Stansberry, Stephen       10 Columbia              24:48.53                  
 91 Pavlus, Andrew            12 Elyria Cath.          24:49.46                  
 92 Capinko, Asher            10 Oberlin               24:56.62   53             
 93 Duncan, Drake              9 Rootstown             25:04.37                  
 94 Ma, Tiger                  9 Western Res.          25:08.82                  
 95 Zingale, John             10 Rootstown             25:25.92                  
 96 Dominguez, Jasien          9 Stritch Catholic      26:29.06   54             
 97 Howard-Guerra, Jose        9 Open Door Christian   26:39.08                  
 98 Sherock, Nick              9 Stritch Catholic      27:18.29   55             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
Division 2 Results 5000 Run                                                      
   1 Cloverleaf                   36    3    6    7    8   12   13   14          
      Total Time:  1:30:05.41                                                    
         Average:    18:01.09                                                    
   2 Buckeye                      71    4    9   11   21   26   34   36          
      Total Time:  1:33:19.81                                                    
         Average:    18:39.97                                                    
   3 Willard                      77    5   15   17   18   22   23   27          
      Total Time:  1:33:28.40                                                    
         Average:    18:41.68                                                    
   4 Holy Name                    99   10   16   20   25   28   30   33          
      Total Time:  1:35:30.12                                                    
         Average:    19:06.03                                                    
   5 Black River                 139    1   31   32   37   38   42   43          
      Total Time:  1:38:37.95                                                    
         Average:    19:43.59                                                    
   6 Claymont                    141    2   19   35   40   45   46               
      Total Time:  1:44:11.98                                                    
         Average:    20:50.40                                                    
   7 Manchester                  177   24   29   39   41   44                    
      Total Time:  1:47:25.14                                                    
         Average:    21:29.03                                                    
Division 3 Results 5000 Run                                                      
   1 Mapleton                     34    1    2    6   10   15   19   43          
      Total Time:  1:29:03.77                                                    
         Average:    17:48.76                                                    
   2 Rootstown                    62    5   12   13   14   18   21   27          
      Total Time:  1:33:13.13                                                    
         Average:    18:38.63                                                    
   3 Columbia                     99    3   11   24   30   31   32   40          
      Total Time:  1:36:14.99                                                    
         Average:    19:15.00                                                    
   4 Open Door Christian         111    4   20   26   28   33   34   37          
      Total Time:  1:37:12.23                                                    
         Average:    19:26.45                                                    
   5 Elyria Cath.                114    8   16   25   29   36   38   39          
      Total Time:  1:37:28.63                                                    
         Average:    19:29.73                                                    
   6 Western Res. Academy        123    7   17   23   35   41   42   44          
      Total Time:  1:37:59.42                                                    
         Average:    19:35.89                                                    
   7 Stritch Catholic            202    9   46   47   49   51   54   55          
      Total Time:  1:49:34.46                                                    
         Average:    21:54.90                                                    
   8 Oberlin                     217   22   45   48   50   52   53               
      Total Time:  1:52:32.65                                                    
         Average:    22:30.53